תפריט מכללת ידע

דף הבית » בלוג » כתב אישום כנגד חברה שפיטרה עובדת שלא הגיעה לעבודתה

מאמרים חדשים
ארכיון
פברואר 2024
אבגדהוש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829 

כתב אישום כנגד חברה שפיטרה עובדת שלא הגיעה לעבודתה

לראשונה הוגש על ידי משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים כתב אישום על הפרת הוראות חוק הגנה על עובדים בשעת חירום- 2006, וזאת כנגד חברה שפיטרה עובדת במהלך מבצע "צוק איתן".

העובדת, אם חד הורית מהדרום, הועסקה כמנהלת תחנת חלוקת מזון במושב בני דרום, סמוך לאשדוד. במהלך מבצע צוק איתן פירסם שר הביטחון דאז "הכרזה על מצב מיוחד בעורף", וכן פורסמו "הוראות לאוכלוסייה במצב חירום" על ידי מפקד פיקוד העורף, שהורו על סגירת מוסדות החינוך והקייטנות במקום מגוריה של העובדת. משכך, נאלצה העובדת להיעדר מעבודתה לצורך שמירה על ארבעת ילדיה.

בשל היעדרותה בתקופת המבצע פוטרה העובדת.

יצוין, כי חוק ההגנה על עובדים בשעת חירום קובע כי כאשר מוכרז מצב חירום באזור מסוים או בכל הארץ, על ידי הגורמים המוסמכים בחוק, ומשכך נבצר מעובדים מלהגיע לעבודתם –  או אז בסייגים מסוימים ובהתאם להוראות החוק וההכרזה על מצב החירום – אסור לפטרם.

בעקבות ממצאי תיק החקירה שניהל האגף הפלילי במשרד הוגש כתב האישום כנגד החברה המעסיקה, "מאמא דלישס יצור ושיווק בע"מ", הנאשמת כי פעלה בניגוד לחוק בכך שפיטרה את העובדת בנסיבות אלו וכן, כנגד מנהל החברה, המואשם כי הפר את חובת הפיקוח המוטלת עליו על פי חוק למניעת העבירה.

מנהלת מינהל הסדרה ואכיפה, הגב' יפה סולימני: "בימים כתיקונם קיימת חשיבות מדרגה ראשונה להגנה על זכויות העובד, כשקל וחומר שבשעת חירום על ההגנות להיות עומדות וקיימות. חשוב שמעסיקים יבינו כי במקרה בו רשאי ההורה העובד להישאר עם ילדיו עקב נסיבות מצב החירום, וזאת על פי החוק ובהתאם להוראותיו, עליהם לנהוג על פי חוק- שכן אחרת יהיו צפויים לעונשים הקבועים בו".

עו"ד יובל אברהם, סגן התובעת הראשית: "המשרד רואה בחומרה רבה הפרה של זכויות עובדים בכלל, ובשעת חירום בפרט, וימצה במלוא חומרת הדין זכויות אלה כנגד מעסיקים מפרים הפוגעים בעובדים בתקופות רגישות ומוגנות".

    תוכן עניינים