תפריט מכללת ידע

דף הבית » בלוג » פיטורים
חדשות האתר

מאמרים חדשים
ארכיון
יוני 2024
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

בקרת שכר - פיטורים

פיטורים

הליך של פיטורין אינו נעים הן למעסיק והן לעובד. במידה והחלטתם לפטר עובד, הרי שחשוב לדעת מהו החוק ולעמוד בתקנות והנהלים הנדרשים.

פיטורין שמתבצעים בצורה לא נכונה או בעילה שאינה מוצדקת דוגמת מניעים אישיים, עלולים לחשוף את המעסיק לתביעה. לאחר בחינה של העילה לפיטורין וטרם יישום ההחלטה, יש לערוך שימוע לעובד ולאחר מכן לנסח מכתב פיטורין המתייחס לתוצאות השימוע ומציג בצורה ברורה את הסיבות לפיטורין.

חוק הודעה מוקדמת לפיטורים

חוק הודעה מוקדמת לפיטורים מחייב את המעסיק לספק הודעה מוקדמת טרם ביצוע ההליך. על המעסיק לפנות בכתב לעובד ולהודיע על כוונת הפיטורין מראש.

עובד שפוטר, ללא הודעה מוקדמת, יהיה מחויב לשלם לעובד סכום פיצוי בגובה משכורת רגילה לגבי התקופה שעליה לא ניתנה הודעה מוקדמת. במקרים של הפרת אמון או  הפרת משמעת חמורה, החוק מאפשר פיטורין גם ללא הודעה מוקדמת, אולם רק לבית המשפט ישנה יכולת לקבוע האם התקיימה הפרה המצדיקה פיטורין ללא הודעה מוקדמת.

איך להימנע מהפרת זכויות וחשיפה לתביעות?

בעת פיטורי עובד, על המעסיק להעביר לו תשלומים עבור הזכויות הסוציאליות שצבר לאורך תקופת עבודתו הכוללים: שכר עבודה אחרון, ימי חופשה שלא נוצלו, דמי הבראה שטרם שולמו וכספי פנסיה.

בנושא פיטורין ההתייחסות היא לכל מקרה לגופו ויש לבחון את הזכאות של העובד בצורה יסודית ומדוקדקת וזאת במטרה למנוע הפרת זכויות בשוגג. על המעסיק לבצע את הליך הפיטורין בהתאם לדיני העבודה והחוק ולהוכיח כי ישנה סיבה מוצדקת לפיטורים.

בית הדין לעבודה הינו בעל הסמכות לקבוע כי הסיבות לפיטוריו של עובד הן מוצדקות והמעסיק אינו מחויב לשלם פיצויי פיטורים או שהוא רשאי לשלם פיצויים חלקיים בלבד. בכל מקרה, חשוב כי המעסיק יכיר את החוק ויתייעץ עם גורמים משפטיים מקצועיים שינחו אותו לבצע את הליך הפיטורים בצורה תקינה וכזו שלא תחשוף אותו לתביעות.

ייעוץ ארגוני, משפטי ופיננסי מידי מומחים

חברת בקרת שכר הוקמה בשנת 2002 ומספקת ייעוץ מקצועי לניהול המשאב האנושי בארגון. צוות המומחים שלנו כולל: עורכי דין מומחים בדיני עבודה, חשבי שכר מוסמכים, רואי חשבון מובילים, יועצי מס מנוסים וכלכלנים.

כל אלה יסייעו בידכם לצמצם חשיפות משפטיות ולנהל את הארגון שלכם בצורה נכונה ומיטבית.

עוד מאמרים

ניוזלטר

עדכוני פסיקה וחקיקה מאי 2024

לקוחות נכבדים, להלן עדכוני פסיקה וחקיקה מהחודש החולף.   עדכוני פסיקה וחקיקה עדכוני פסיקה וחקיקה אפריל 2024 עדכוני פסיקה וחקיקה מרץ 2024 עדכוני פסיקה וחקיקה

קרא עוד »
מעסיקים

חברת הובלות פיטרה עובד ושללה ממנו פיצויי פיטורים בטענה שגנב ציוד מהחברה

חברת הובלות פיטרה עובד ושללה ממנו פיצויי פיטורים בטענה שגנב  ציוד מהחברה – בית הדין קבע: חברת הובלות תפצה את העובד בסך 390 אלף ש”ח. מאת: עו”ד רינת טבאי סע”ש 5676-07-19 ניתן

קרא עוד »
פיטורים

התפטרות של עובדת בעקבות הצבת מצלמות במקום העבודה

סע”ש 29245-04-18 התפטרות של עובדת בעקבות הצבת מצלמות במקום העבודה בית הדין קבע: התפטרות בשל הצבת מצלמות במקום העבודה דינה התפטרות בדין מפוטר מאת: עו”ד רינת טבאי

קרא עוד »

    תוכן עניינים