תפריט מכללת ידע

דף הבית » זכויות עובדים » אפליה בעבודה » מהי אפליה בעבודה?

מאמרים חדשים
ארכיון
פברואר 2024
אבגדהוש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829 

מהי אפליה בעבודה?

אפליה אסורה בעולם העבודה הינה התייחסות שונה לאדם על רקע מין, נטייה מינית, מעמד אישי, גיל, הריון, טיפולי פוריות, הורות, טיפולי הפריה חוץ גופית, גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, השקפה, מפלגה או שירות מילואים.

אפליה בעבודה נגרמת בשל דעות קדומות או אינטרסים כלכליים או אחרים של המעסיק/ה. אלו מובילים אותם להניח שהאדם אינו כשיר ומתאים לעבודה̈ ושניתן להעסיקו בתנאים לא הוגנים, לפטרו או לגרום לו להתפטר וזאת רק בשל השתייכותו לקבוצה מסוימת כגון: איש/אשה, צעיר/מבוגר, דתייה/חילונית, יהודי/ ערבי, אשכנזית/ מזרחית.

הזכות לעבוד, להתפרנס בכבוד ולא להיות מועסק/ת בתנאי ניצול או אפליה, היא חלק מזכויות האדם הבסיסיות. הפגיעה בשוויון ההזדמנויות של האדם בעבודה מובילה גם לפגיעה בכבודו של האדם ובחירותו ופוגעת בנפשו ובגופו.​

האם אתם סובלים מאפליה?

​אפליה יכולה להיות ישירה (פנייה רק לקבוצות אוכלוסייה מצומצמות) או אפליה עקיפה (המכילה דרישות, שאינן רלבנטיות לעבודה אך גורמות מבחינה התוצאה לחסימתה של אוכלוסייה מסוימת).

באתר נציבות השוויון, תוכלו למצוא רשימה של סוגי אפליות עיקריים, שבהם הנציבות מטפלת. בחנו את עצכם/ן וודאו שהשונות המתקיימת ביניכם/ן לבין עובדים/ות אחרים/ות אינה תוצאה של התנהגות מפלה ושל הבחנה לא צודקת הנובעת למשל מהגיל, הלאום או הדת שלכם/ן. האם אתם/ן עובדים בסביבת עבודה נעימה, נטולת הערות מטרידות או התנהגות פוגענית אחרת?

לידיעתכם, חוק שוויון הזדמנויות בעבודה העביר את נטל ההוכחה אל המעסיק/ה, כלומר כאשר מוגשת תביעה לפי החוק, ולאחר שהראיתם/ן כי קיים חשש לאפליה, על המעסיק/ה מוטלת חובת ההוכחה שלא הפר/ה את החוק.​

דוגמאות לאפליה בשלב הקבלה לעבודה:

אי הזמנה לראיון עבודה בשל גיל או מוצא. למשל, כאשר בשלב שיחת הטלפון נאמר: "המנהלים אצלנו צעירים וגברים או נשים מעל לגיל 40 לא מתאימים כי לא יצליחו להשתלב חברתית בארגון".

בראיון עבודה  מפנים שאלות בעלות אופי מפלה. למשל – "האם אתה לא מבוגר מדי לתפקיד?"

דוגמאות לאפליה בתנאי עבודה ובקידום בעבודה:

תנאי עבודה לא הוגנים יכולים להתבטא בזכויות עודפות הניתנות לקבוצות אוכלוסייה. למשל – הגבלת העבודה מול הקהל רק לנשים צעירות.

פגיעה בתנאי העבודה יכולה להתבטא בדרכים שונות  כגון: הפחתת שכר וצמצום שעות העבודה.

הגבלת קידום בעבודה באמצעות דרישות חיצוניות לרמת המיומנות, המוכשרות והמקצועיות של האדם הנידון.

דוגמאות לאפליה בפיטורי עובדים/ות:

קביעת כללים מפלים, כגון: איסור קיום שיחות בערבית או ברוסית במקום העבודה ופיטורים על רקע זה.

פיטורי עובדת בהריון או פיטורי עובד או עובדת העוברים טיפולי פוריות.

    תוכן עניינים